Opublikowano Dodaj komentarz

NIJAMY – zasady postępowania w dyscyplinie indywidualnej

Drugim stopniem pomocniczej ośmiostopniowej ścieżki jogi są NIJAMY– zasady postępowania w dyscyplinie indywidulanej. Są to ŚAUCA (czystość), SANTOSZA (zadowolenie), TAPAS (zapał, asceza), SVADHYAYA (poznanie, badanie samego siebie, własnej jaźni) oraz ISVARA-PRANIDHANA (poddanie się sile wyższej).

ŚAUCA (czystość) dotyczy zarówno czystości zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Są one podstawą do zachowania zdrowia. Codzienna kąpiel to śauca zewnętrzna, zaś asany (pozycje jogi) oraz pranayama (techniki oddechowe) to śauca wewnętrzna. Ćwiczenie asan usuwa toksyny i nieczystości z ciała, natomiast praktyka pranaymay wpływa korzystnie na pracę układu oddechowego oraz uspakaja system nerwowy.

Ważniejsze jednak od fizycznego oczyszczenia ciała jest oswobodzenie umysłu od takich  emocji jak nienawiść, złość, żądza, chciwość, fałszywość i pycha. To wewnętrzne oczyszczenie dokonuje się między innymi poprzez praktykę svadhyay (poznawanie samego siebie).

Oprócz czystości ciała, słowa i myśli niezbędne jest również czyste pożywienie. Poza  higieną w czasie przygotowywania posiłku konieczne jest też przestrzeganie czystości w środkach, którymi się go zdobywa. Pożywienie powinno być pełnowartościowe, smaczne i odpowiednie dla ciała. Nie należy go spożywać jedynie dla przyjemności zmysłowych. Pokarm ma podtrzymywać zdrowie, siłę, energię i życie. Powinien być soczysty, pożywny i uspokajający.

Prócz właściwego odżywiania, ważne jest też miejsce praktyki jogi, które powinno być czyste, przyjemne i przewietrzone. Powinno chronić nas przed żywiołami natury, hałasem oraz innymi czynnikami, które mogłyby zakłócać nasz spokój. (Opracowano na podstawie . B.K.S. Iyengar, Światło jogi). W nadchodzącym tygodniu zapraszamy do wspólnej praktyki pozycji stojących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *