Jak ćwiczyć

Zalecenia ogólne

Wybierz spokojne, zacienione miejsce o stabilnym podłożu. Praktykuj  boso.  Dopasuj porę ćwiczeń do swojego harmonogramu. Praktyka poranna dodaje energii, wieczorna usuwa zmęczenie, odświeża i uspakaja. Przystępuj do praktyki z pustym żołądkiem. Możesz jednak wypić przed ćwiczeniami filiżankę herbaty, kawy, kakao lub mleka. Po lekkim posiłku odczekaj godzinę przed rozpoczęciem zajęć, a po obfitym odczekaj około 4 godziny. Jeść możesz pół godziny po zajęciach. Praktykuj uważnie wykonując ćwiczenia na poziomie 80 % swoich możliwości. Skoncentruj się na akcji w pozycji, a nie na zakresie. Podczas ćwiczeń rozluźnij mięśnie szyi i twarzy i uspokój oczy. Oddychaj przez nos. Stosuj się do instrukcji nauczyciela. Po praktyce  połóż się w relaksie.

Planowanie praktyki

Wybierz odpowiedni poziom ćwiczeń dla siebie . Dokładny opis i zalecenia znajdziesz w zakładce Poziomy zajęć. Jeśli rozpoczynasz przygodę z jogą ćwicz dwa razy w tygodniu zgodnie z zaleceniami kursu wstępnego. Jeśli już praktykujesz, częstotliwość dostosuj do swoich możliwości wybierając zajęcia ze wszystkich kategorii. Skonstruuj swoją praktykę w cyklach tygodniowych. W I tygodniu miesiąca ćwicz pozycje stojące, w II siady, skręty i skłony, w III wygięcia do tyłu, a  w IV pozycje odwrócone, relaksy i pranayamy. W miesiącu, w którym występuje tydzień V wybierz też powitania słońca, pozycje brzuszne i balanse. Jeśli już dłużej praktykujesz jogę skonstruuj swoją praktykę zgodnie ze swoimi potrzebami.

Jeśli chcesz otrzymywać propozycję harmonogramu zajęć przygotowywaną przez nas zapraszamy do zapisania się do Newslettera.

Zalecenia szczególne

Jeśli jesteś w ciąży znajdź wykwalifikowanego nauczyciela jogi i praktykuj pod jego okiem. Podczas menstruacji, po ukończeniu kursu wstępnego wybierz lekcje z kategorii Zajęcia specjalistyczne – Menstruacja. W przypadku problemów z kręgosłupem, kolanami, barkami stosuj się do zaleceń nauczyciela. Możesz też, po ukończeniu kursu wstępnego wybrać lekcję z kategorii Zajęcia specjalistyczne. Podczas ćwiczeń możesz czuć pracę mięśni. Jeśli poczujesz ból w kręgosłupie, kolanach, barkach zmień sposób wykonywania ćwiczeń i zmniejsz ich intensywność.  Nie ćwicz po długim pobycie na słońcu, pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających.